Tradicijska umijeća u Svetom Križu Začretje

Zvončići već zvone i oglašavaju svečano božićno vrijeme!

Tako nam je stigao i poziv iz Društva „Naša djeca“ iz Svetog Križa Začretje. Pozvali su nas na tradicionalne radionice Kinč moje babice.

Ovo je već 16. susret i radionica, ali svake godine uči se druga, pomalo zaboravljena tradicijska tehnika.

U subotu 3. prosinca mala, ali spretna ekipa, uputila se u svetokrišku Žitnicu: Jana Škrablin iz 2.a, Vida Škrablin i Helena Mikulec iz 4.a, Gabrijela Hanžek iz 8.a i školska knjižničarka Danica Leštek. Bilo nam je zanimljivo, poučno i zabavno.

Naučile smo raditi anđeleke i zvjezdice od slame. Saznali smo za što se sve koristila slama u tradicijskom gospodarstvu. Nakon radionice razgledali smo etnografsku zbirku koja se čuva u Muzeju Žitnica i čuli objašnjenje o predmetima koji su nama bili malo poznati ili potpuno nepoznati.

Bio je to pravi tradicijski dan za pamćenje!