Ruksak pun kulture u našoj školi

U srijedu 10. svibnja 2023. učenici i učitelji naše škole sudjelovali su u projektu Ministarstva kulture Republike Hrvatske Ruksak pun kulture.

Tema ruksaka, koji je doputovao do nas, bila je putopis. Iz ruksaka su „iskočili“ poznati putopisac i glazbenik Hrvoje Rupčić i spisateljica Irena Zelena.

Naša medijateka je bila premala da primi sve zainteresirane. U putopisnom predavanju Hrvoja Rupčića mogli su uživati učenici 5.b, 8.b, 6.c i 5.c razreda te učiteljice Anamarija Grabušić, Koraljka Parlaj, Danijela Znika, Kristina Lacković Ciković, Romina Mihaljinec, Nikolina Rod i Danica Leštek.

Hrvoje nam je slikom i riječju dočarao svoja putovanja središnjom Azijom: Kazahstanom, Kirgistanom, Uzbekistanom, Tadžikistanom i Iranom. Saznali smo mnoge stvari za koje nismo nikad čuli, vjerujem da u prostoriji nije bio nitko tko je putovao tim, za nas egzotičnim, zemljama. Vidjeli smo predivne fotografije pejzaža i stanovnika Središnje Azije. Naša školska knjižnica na dar je dobila slikovnicu Hrvoja Rupčića Djeca Središnje Azije, a svaki učenik je sa susreta za uspomenu mogao ponijeti broš sa logotipom Ruksaka punog kulture.

Nakon predavanja spisateljica Irena Zelena je s dvadesetak učenika nadarenih za pisanje vodila radionicu kreativnog pisanja. To su uglavnom bili učenici koji su aktivni u izvannastavnim aktivnostima. Svaki učenik je na dar dobio zanimljivu fotografiju velikoga formata, snimljenu tijekom Hrvojevih putovanja. Na temelju te fotografije učenici su dobili zadatak da tijekom dva školska sata napišu putopis. Bilo je jako zanimljivih putopisa, neki su opisivali realne, a neki izmišljene događaje!

Danica Leštek