Glagoljica naša svagdašnja

• razredni projekt učenika 6.a i 6.b razreda

Učenici 6. a i 6. b razreda na satu su Hrvatskoga jezika (uz pomoć svoje učiteljice Koraljke Parlaj) proučavali početke hrvatske pismenosti, istraživali glagoljske spomenike, upoznali se s prvim inkunabulama i, naravno,  naučili sve značajke Bašćanske ploče!

Bašćanska ploča jedan je od najvrednijih spomenika rane hrvatske pismenosti, a datira se u doba oko 1100. godine. Izvorno je bila natpis na pregradnoj ploči (pluteus) pregrade koja je dijelila redovnički kor od crkvene lađe u crkvi svete Lucije u Jurandvoru (Baška na otoku Krku). Od 1934. smještena je u zgradi Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Sadržaj:

Ja, u ime Oca i Sina i Svetoga Duha.

Ja opat Držiha pisah to o ledini koju

dade Zvonimir, kralj hrvatski,

u svoje dane svetoj Luciji

pred svjedocima: županom Desimirom iz Krbave, Martinom iz

Like, Pribenežom poslanikom iz Vinodola, Jakovom iz otoka.

Tko to porekne, neka ga Bog prokune i 12 apostola i 4

evanđelista i sveta Lucija. Amen.

Da tko ovdje živi, moli za njih Boga.

Ja opat Dobrovit zidah ovu crkvu sa svoje devetero braće

U dane kneza Kosmata koji je vladao cijelom Krajinom.

I u te dane bio je (samostan) sv. Mikule u Otočcu

sa svetom Lucijom u zajednici.

Posebno ih je zaokupilo pismo GLAGOLJICA, marljivo su vježbali, proučavali glagoljska slova i vrlo uspješno se pisano izražavali glagoljicom!

Rezultate našega projekta možete vidjeti u prilogu!